Az antológia 2022 Halloweenjére jelent meg, benne tizenkét szerző tizenhárom novellája olvasható. Sokrétűen dolgozza fel a halloweeni témát, a gyerekcsínyen és a romantasyn át a kaszabolós horrorig minden megtalálható benne. Az összeválogatás is kiválóan sikerült, és néhány gyengébb írás kivételével nagyon élvezetes, borzongató kötet, ahogy az egy halloweeni válogatáshoz illik.
Halloweenkor a lehetetlen is lehetséges. Úgy tartják, ilyenkor szellemek tucatjai árasztják el a világunkat. Halloween a visszajáró, kóborló lelkek éjszakája. Halloweenkor a megtévesztésé, a misztikumé és a borzongásé a főszerep.
Milyen
titkot rejt egy idős néni súlyos bőröndje?
Hogyan végződik egy véres tündérmennyegző?
Milyen formában találnak vissza hozzánk a szeretteink?
Mi ölthet testet egy cvikker mágikus lencséjén keresztül?
…Tarts velünk egy fergeteges szellempartiba, eredjünk együtt a legendák nyomába. Mutasson utat a reszketeg gyertyafény a lámpások éjszakáján!
A bejegyzés további része spoilert tartalmazhat!
Az összes történet gördülékeny és jól olvasható, még azok is, ahol a megvalósítás nem úgy sikerült, ahogy az ötlet megkívánta. Emellett a kísérő illusztrációk szépek és ötletesek, és tökéletesen illenek az adott sztorihoz. Némelyik történetet olvastam volna tovább is, mert nagyon magukkal ragadtak.
Kedvenceim a Hamvadó kétkedés, az Öt perc a mikróban, a Szellemfiú, az Elfeledettek, az Áldozati bárány és a Gyertyaláng voltak.
A novellákról részletesebben:
Vittorio Verossi: Hamvadó kétkedés
Mágikus realizmus és fantasy határán mozgó történet, ami néhol horrorba hajlik. Az elemeket jól válogatta össze az író, és az információadagolás is megfelelő. Különösen tetszik, hogy sokféleképpen értelmezhető, minden a befogadótól függ. Egy nemi erőszak miatt megzakkant lány meséje? Vagy boszorkány-tündérmágia? Bármelyik verzió lehetséges, és mindkettő működik. Az elmegyógyintézetes keret, és az, hogy terápiás felvételekből állnak össze a mozaikok, sokat hozzátesz a hangulathoz. A nyomozó pedig kiváló szemszögkarakter, mert olyan, mint az olvasó: kétkedő, de hinni is akar, amit a szerző kiválóan mutat be általa. Az írásmód feszes, illeszkedik a nyomozás menetéhez, amit a cselekmény végigkövet. A lezárás pedig különösen erős.
5/5
Guttyán Piroska: Záróra
A
novella egy egyszerű ötletre épít: a Halál Halloweenkor elviszi a halott
lelkeket. Maga az ötlet nem új keletű, de a szerző értelmezése mégis ad hozzá
elég egyediségét ahhoz, hogy ne tűnjön ismétlésnek. Főleg a kocsma
megvalósítása tetszett, és ahogy a Halál elvitte a lelkeket. Az váratlan és
para volt. Ráadásul ezt a főszereplő reakciója is lekövette, mert így még
intenzívebb volt az élmény. Gáborban az tetszett, hogy egy teljesen hétköznapi
és gyarló fazon, akit valahogy nem akaródzik sajnálni az elején, de a végén
mégis drukkoltam, hogy megnyugvást találjon. És végül meg is kapja. Külön
kiemelem az ügyesen beleszőtt esőmotívumot.
Egy apróbb problémám van az írással: kissé lomhán indul be, ami ugyan betudható
a karakter fásultságának, de még ahhoz képest is egy kicsit soknak érzem.
4,5/5
Shadow: Öt perc a mikróban
A történet végére érve a weird szó jutott eszembe először. Másodjára pedig a morbid. Bár a szerző csak sejteti a történéseket, de az is elég, hogy végigborzongjuk az olvasást. A kényelmetlen feszengésről nem is beszélve, de pont ez a lényege. Hátborzongató, intenzív írás.
5/5
M. Z. Chapelle: Temetetlen
Szívmelengető
történet az újrakezdésről és az új esélyekről. Főleg az tetszett benne, hogy ugyan
belengte az elmúlás, mégis volt egy amolyan megnyugtató hangulata az egész
szövegnek. A szereplők és az alapötlet is a helyén volt. Egyedül a Justin
szájába adott néhány didaktikus mondatot éreztem soknak, szükségtelennek és néhol
klisésnek.
4/5
HoRa: Lámpás Jack
A
sztori kiindulópontja nagyon jó, izgalmasan indul az erdőbe merészkedő fiúkkal,
de aztán túl hirtelen véget ér. Olyan érzésem volt, mintha hiányozna a történet
közepe. Lecsapott és elkapkodott, pedig lenne az ötletben potenciál.
2/5
Alex L. Hooper: A világod része
Érdekes
megközelítése a sellős alaptémának. Tetszett, hogy itt az utalások alapján a sellők
veszélyes lények, akiktől alapvetően félni kell, viszont ez csak el lett mondva
és nem lett kellően érzékeltetve. Ugyanígy a férfi főhős baleset miatt
bekövetkezett változása sem volt megfelelően kifejtve. Így nem volt elégé
alátámasztva, amiért kár, mert sokkal több potenciál lett volna az ötletben,
így viszont nem lett kiemelkedő.
3/5
Szellő Abigél: Szellemfiú
Aranyos és tanulságos történet, ami szuperül van megírva. Tetszett a két fiú óvatos közeledése, de főleg Gellért Patrikra adott reakciói, leginkább az egeres szimbólum az érzelmei kifejeződésére. Ötletes megoldás, jó megvalósítás. A végének lehetett volna hosszabb kifutása, de ettől eltekintve remek írás volt.
5/5
Kispál Márton: Cvikker
Nagyon megtetszett a történet alapgondolata arról, hogy a cvikker megmutatja az igazságot. Ehhez kapcsolódóan a történet csattanója is rendben volt. Viszont a hozzá tartozó körítés, a végkifejlethez vezető út, noha jól meg volt írva, mégis furcsán hatott. Ennek oka elsősorban a halloweeni beöltözés és cukorkakéregetés volt. Itthon ez még nem terjedt el igazán, így sokkal hitelesebb lett volna, ha angolszász környezetben játszódik a történet, úgy természetesebben hatott volna, így viszont kidobott a szövegből.
3/5
Monos Anett: Elfeledettek
Rövid, de gyönyörű és tanulságos novella megható üzenettel. Jó volt olvasni minden sorát.
5/5
Retriw: Újjászületés
Szomorú, ugyanakkor megnyugtató történet a gyászról és az elengedésről. Jó érzéssel töltött el a két testvér közötti szeretett, és ahogy ez végig jelen van az egész szövegben. Az is nagy pozitívum, hogy a gyász mellett más komoly témát, a megfelelési kényszert is felveti, és bemutatja, hogy ez tragikus következményekkel is járhat.
5/5
Szilágyi Heléna: Áldozati bárány
Nagyon szeretem a Diabolika világát, így kellemes meglepetésként ért ez a novella. Teljesen hozza a regény hangulatát és színvonalát. Ráadásul jól kiegészíti, ugyanakkor önálló történetként is teljesen megállja a helyét, mert egy különálló sztorit mesél el. A szerző kiválóan építi fel, így azok számára is érthető, akik még nem olvasták a Diabolikát. Ráadásul az, hogy ezt a regény ismeretében olvastam, csak még élvezetesebbé tette a szöveget.
5/5
Némethy Alexandra: Gyertyaláng
Az ilyen történetek azok, amikért szeretek olvasni. Kedves és magával ragadó, egy leheletnyi fontos üzenettel. Végig belengte a meghitt hangulat, hiába hatotta át némi gyász. Az újrakezdés mindig nehéz, de érdemes megragadni a kínálkozó pillanatot. Ez a legfontosabb mondanivalója a történetnek, amit kiegészít az új találkozás izgalma és egy kezdődő kapcsolat leírása, ami remekül van kivitelezve.
5/5
Monos Anett: Világok találkozása
A cím alapján más történetre számítottam, de végül is összességében találó volt. Ötletesnek találtam a szellemenergia megnyilvánulása a szexjelenet közben, és maga az alapötlet is tetszett. Viszont a megvalósítás inkább átlagos volt, mint kiemelkedő.
3,5/5
Összességében a Lámpások Éjszakája kötet hozza a C&H Project eddigi válogatásainak színvonalát. Gördülékenyen olvashatók a novellák, látszik, hogy jó volt a szöveggondozás. Még a gyengébb írások is kellemes élményt nyújtottak, mindegyikben van valami, amiért érdemes elolvasni őket. Ez pedig nagy előnye ennek a kiadványnak. Sokszínű, jól összeválogatott kötet, amit érdemes elolvasni.
Az e-könyvet a C&H Project jóvoltából volt lehetőségem elolvasni.
Értékelés: 4
----
Köszönöm, hogy végigolvastad a bejegyzést! Ha tetszik, amit itt találsz, feliratkozhatsz a blog rendszeres olvasói közé, hogy ne maradj le a további bejegyzésekről. További tartalmakat találhatsz Facebookon, Instagramon és Xen is!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése